Blog

O nauce języków, barierach w komunikacji, o przekonaniach dotyczących nauki języków obcych, o podróżach, o rozwoju! 

Języki obce zmieniają mózg

 

 

Wielu z nas uczy się w przeciągu życia władać przynajmniej jednym dodatkowym językiem. Części z nas przychodzi to z większą łatwością, innym nieco trudniej. Jedni zaczynają naukę w wczesnym dzieciństwie, inni w dorosłości. Niezależnie od tego, kiedy zaczynasz i ile czasu poświęcasz na naukę, jedno jest pewne, nauka języka obcego zmienia mózg. 

Nauka języka obcego modyfikuje strukturę mózgu.

Badacze z  Montreal Neurological Institute and Hospital – The Neuro przy McGill University w Kanadzie oraz z Oxford University w Zjednoczonym Królestwie stwierdzili, że wzorce rozwoju mózgu są podobne, jeżeli uczysz się jednego lub dwóch języków już od urodzenia.

Aczkolwiek uczenie się drugiego języka w późniejszym dzieciństwie po tym, jak już zyskaliśmy biegłość w pierwszym (rodzimym) języku, w rzeczywistości modyfikuje strukturę mózgu, a zwłaszcza dolną korę czołową. Lewa dolna kora czołowa staje się grubsza, a prawa dolna kora czołowa staje się cieńsza.

Kora mózgowa to wielowarstwowa masa neuronów, która odgrywa znaczącą rolę dla funkcji mózgowych, takich jak myślenie, język, świadomość oraz pamięć.

Nowe badanie sugeruje, że fakt uczenia się drugiego języka po okresie niemowlęcym stymuluje nowy wzrost neuronów oraz połączeń między neuronami, zupełnie tak, jak stwierdzono to dla uczenia się złożonych zadań motorycznych, takich jak żonglowanie.

Dr Denise Klein, główna autorka badania z The Neuro, mówi: – Im później w dzieciństwie uczymy się drugiego języka, tym większe są zmiany w dolnej korze czołowej. Rezultaty naszego badania pokazują, że wiek, w którym uczymy się drugiego języka, jest kluczowy dla rozwoju struktur mózgu odpowiedzialnych za proces uczenia się języków.

Aby dojść do tych wniosków, badacze posłużyli się skanami MRI 66 osób dwujęzycznych i 22 osób monojęzycznych obojga płci, żyjących w Montrealu.

Źródło: http://www.sciencenews.pl

Każdy nowy język to jeszcze sprawniejszy mózg

Warto zdawać sobie sprawę, że nic w tak kompleksowy sposób nie zmusza mózgu do rozwoju jak całkowite przedefiniowanie wszystkich znanych dotychczasowych pojęć oraz reguł, które nimi rządzą. W momencie opanowania jednego języka obcego, warto wyobrazić sobie naukę kolejnego, który na nowo nie tylko przedefiniowuje wszystkie pojęcia, a także koreluje je z już znanymi. Nasi lektorzy pomogą Ci uczyć się nowego języka z przyjemnością, pokażą Ci najciekawsze aspekty nauki i zmotywują do pracy. Zadbaj z nami o swój mózg! Wybierz kurs dla siebie